Հանրահավաք հետիոտնների իրավունքների համար
Հանրահավաք հետիոտնների իրավունքների համար՝ կապված Երևանի երկու հետիոտնային անցումների հեռացման և քաղաքի հետիոտնային ենթակառուցվածքի ընդհանուր խնդիրների հետ։
Քաղաքային իշխանությունները հեռացրեցին երկու հետիոտնային անցումներ Փոքր Կենտրոնում՝ Մաշտոցի - Մոսկովյան և Մաշտոցի - Իսահակյան փողոցների խաչմերուկներում։ Հեռացրեցին գծանշումները («զեբրա»), նշանները և լուսացույցները։ Այժմ հետիոտները պետք է դուրս գան երթևեկելի մաս և սպասեն լուսացույցին երեք անգամ (նախկին մեկի փոխարեն)։ Ռիսկերը ավելանում են, եթե մարդը քիչ շարժունակ է, ուղեկցում է քիչ շարժունակ մարդու կամ երեխայի։
Հետիոտնային անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի բացակայությունը, ինչը վտանգ է ներկայացնում հետիոտնների համար։
Քաղաքային իշխանությունների և/կամ ոստիկանության կողմից հետիոտնների անվտանգության նորմերի կատարման անբավարար վերահսկողություն։
Նպատակներ
• Զգուշացնել իշխանություններին և հանրությանը հետիոտնների անվտանգության հարցերի, նրանց կարիքների և իրավունքների մասին։ Հատկապես ընդգծել Երևանի հետիոտնային անցումների հեռացման խնդիրը։
Իրականացված է (21.10.2024)
• Վերականգնել հեռացված հետիոտնային անցումները (Մաշտոցի/Մոսկովյան և Մաշտոցի/Իսահակյան)
Իրականացված է (25.12.2024)
• Ստեղծել հետիոտնային անցում Աբովյանի/Իսահակյանի խաչմերուկում՝ մոտ Yeritasardakan մետրոյի կայարանին։
• Ստեղծել համագործակցություն քաղաքապետարանի, տրանսպորտի վարչության, փորձագետների և նախաձեռնող խմբի միջև՝ քաղաքի անվտանգության և շարժունակության հարցերը լուծելու համար։
Իրականացված է (17.10.2024)
Դիմում #1
Ներկայացված է:Երևանի քաղաքապետարան
Դիմողը:Արտակ Գաբոյան
Ընդունվել է:
Պատասխան
Պատասխանի համար:21/168196-24
Պատասխանի ամսաթիվ:
Դիտել պատասխանը
Նշումներ
14.10.2024-ին առավոտյան ժամը 9-ին դիմողին զանգահարեցին քաղաքապետարանից՝ խնդրելով հնարավորինս շուտ գալ լսումների (քաղաքապետարան)։ Լսումները տեղի ունեցան ժամը 10:30-ին։ Ժամը 11:45-ին միթինգը հաստատվեց։

Митинг за права пешеходов
Митинг за права пешеходов в связи с удалением двух пешеходных переходов в Ереване и общими проблемами пешеходной инфраструктуры в городе.
Городские власти убрали два пешеходных перехода в Покр Кентроне: на перекрестках улиц Маштоца — Московяна и Маштоца — Исаакяна. Убрали разметку («зебру»), знаки и светофоры. Отныне пешеходу нужно выходить на проезжую часть и ждать светофора три раза (вместо одного — как ранее). Риски увеличиваются если человек маломобилен, сопровождает маломобильного человека или ребенка.
Отсутствие необходимой пешеходной инфраструктуры, что вызывает опасность для пешеходов.
Недостаточный контроль за исполнением норм безопасности для пешеходов со стороны городских властей и/или полиции.
Цели
• Привлечь внимание властей и общественности к вопросам безопасности пешеходов, их потребностям и правам. В частности, подсветить проблему удаления пешеходных переходов в Ереване.
Выполнено (21.10.2024)
• Вернуть убранные пешеходные переходы (Маштоца/Московяна и Маштоца/Исаакяна)
Выполнено (25.12.2024)
• Сделать пешеходный переход на Абовяна/Исаакяна у метро Еритасардакан.
• Наладить сотрудничество между мэрией, департаментом транспорта, экспертами и инициативной группой для решения вопросов безопасности и удобства движения в городе.
Выполнено (17.10.2024)
Заявление #1
Подано в:Мэрия Еревана
Заявитель:Артак Габоян
Подано:
Принято:
Посмотреть заявку
Ответ
Номер ответа:21/168196-24
Дата ответа:
Посмотреть ответ
Примечания
14.10.2024 в 9 часов утра заявителю позвонили из мэрии: попросили прийти на слушания (в мэрию) как можно раньше. В 10:30 состоялись слушания. В 11:45 митинг был согласован.