Հեղինակ: Yerevan for People
Ցույց ծառերի կտրումի դեմ Երևանում և բարձրացնել իրազեկությունը քաղաքի կանաչ տարածքների պահպանման հարցի վերաբերյալ։
Քաղաքի կապալառու Կանաչապատում ընկերությունը կտրել է մոտ 50 հասուն ծառ Թումանյան և Մելիք-Ադամյան փողոցներում՝ Երևանի կենտրոնում։ Սա քաղաքապետարանի ծրագրի մի մասն է (սկսած 2023 թվականից)՝ փոխարինելու բոլոր թխկի, բարդի և մոխի ծառերը ավելի դեկորատիվ տեսակներով՝ իտալական սերկևիլ, կատալպա և բալենու ծաղիկներ։ Կազմակերպիչ Վիկտոր Ծատուրյանի խոսքով՝ քաղաքապետարանն ու Կանաչապատումը ունեն ծրագիր՝ կտրելու Երևանի ծառերի 60%-ը։
2024 թվականի ապրիլին, մոտ 200 երևանցի բողոքեցին քաղաքապետարանի մոտ ծառահատումների դեմ: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը դուրս եկավ, որպեսզի դիմի բողոքողներին և խոստացավ դադարեցնել հատումները և անցկացնել անկախ գնահատում: Սակայն, Վիկտոր Ծատուրյանի խոսքով, ոչ մի գնահատում չիրականացվեց, ոչ մի տեղեկատվություն չտրամադրվեց, և 2024 թվականի աշնանը և 2025 թվականի գարնանը նրանք կրկին սկսեցին ծառեր կտրել:
Քաղաքապետարանը հատկացրել է շուրջ 150 միլիոն դրամ (ավելի քան 386,000 դոլար) ծառերի փոխարինման ծրագրի համար։ Իշխանությունները նախատեսում են ընդհանուր առմամբ տնկել շուրջ 2,000 նոր ծառ։
Նպատակներ
• Դադարեցրեք առողջ ծառերի կտրումը և հատումը MNKO Կանաչապատման և Շրջակա Միջավայրի Պաշտպանության կողմից։
Դեռևս իրականացված չէ
• Վերադառնալ 2024 թվականին քաղաքապետարանի և հանրության միջև ձեռք բերված համաձայնություններին:
• Կատարել ծառերի վիճակի որակական գնահատում՝ օգտագործելով «Կանաչ Երևան» նախաձեռնության և անկախ փորձագետների տվյալները։
• Հայտարարել նոր քաղաքային կանաչապատման կապալառուի մրցույթ
• Ստեղծել բնության պահպանության ծառայություն Երևանում
• Սկսել դատախազական վերանայում MNKO Կանաչապատման և Շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործունեության վերաբերյալ։

Автор: Yerevan for People
Акция протеста у мэрии Еревана против массовой вырубки деревьев подрядчиком Kanachapatum. Около 50 деревьев было вырублено на улице Туманяна. Протестующие требовали немедленно прекратить программу замены деревьев.
Городской подрядчик Kanachapatum вырубил около 50 взрослых деревьев на улицах Туманяна и Мелик-Адамяна в центре Еревана. Это часть программы мэрии (с 2023 года) по замене всех кленов, вязов и ясеней города на более «декоративные» породы — церцисы из Италии, катальпы и сакуру. По словам организатора Виктора Цатряна, «у мэрии и Kanachapatum есть план вырубить 60% деревьев Еревана».
В апреле 2024 года около 200 жителей Еревана вышли на акцию протеста у мэрии против вырубки деревьев. Мэр Тигран Авинян вышел к протестующим и пообещал приостановить вырубку и провести независимую экспертизу. Однако, по словам Виктора Цатряна, «экспертиза так и не была проведена, информация не была предоставлена, и осенью 2024 года и весной 2025 года вырубка возобновилась».
На программу замены деревьев мэрия выделила около 150 млн драмов (более $386 тыс.). Всего власти планируют высадить около 2 000 новых деревьев.
Цели
• Прекратить обрезку и спиливание здоровых деревьев организацией МНКО «Озеленение и охрана окружающей среды».
Пока не выполнено
• Вернуться к договорённостям между мэрией и общественностью города, достигнутым в 2024 году.
• Провести качественное исследование состояния деревьев с привлечением данных общественной инициативы Kanach Yerevan и независимых экспертов.